Skip Ribbon Commands
Skip to main content
balanssi-balans
 
Balanssi - Balans  
 

Mikä Balanssi?

Balanssi-projektissa toteutetaan ohjausta, neuvontaa ja erilaisia työttömille suunnattuja työvoimakoulutuksia. Balanssi-koulutusten tavoitteena on antaa valmiuksia työllistymiseen sekä oman ammattialan ja sopivan koulutuksen löytämiseen. Osa Balanssi-koulutuksista on eri ammattialoille valmentavia tai suuntaavia koulutuksia.
 
Balanssin järjestämissä koulutuksissa voit saada ohjausta sekä tukea ammatinvalinnassa ja urasuunnittelussa. Balanssi-koulutus on mahdollista järjestää myös henkilökohtaisesti räätälöitynä kokonaisuutena, joka palvelee parhaiten sinun tarpeitasi ja suunnitelmiasi. Voit käyttää hyödyksesi mahdollisuuksia eri alojen koulutuskokeilujaksoihin, hankkia työkokemusta työssäoppimisjaksojen avulla sekä vaikkapa lisätä tietotekniikkaosaamistasi. Koulutuksen aikana autamme sinua laatimaan henkilökohtaisen jatkosuunnitelman.
 
Kenelle?

Koulutus on tarkoitettu sinulle, joka olet tällä hetkellä työttömänä ja haluat päivittää tietojasi koulutusmahdollisuuksista, ammattialoista ja työelämästä. Koulutus soveltuu myös sinulle, joka suunnittelet ammatin vaihtoa tai etsit soveltuvaa koulutusalaa.
 
Mikäli kiinnostuit Balanssi-koulutuksista, niin ota yhteyttä!
Kouluttaja Kati Ahonen 040 128 1935, kati.ahonen(a)vaasa.fi
 
Balanssi-projekti
 
Balanssi on Euroopan sosiaalirahaston osittain rahoittama projekti, jonka tavoitteena on kehittää ohjausta sekä erilaisia koulutuskokonaisuuksia. Ohjauksen ja koulutusten tavoitteena on rohkaista opiskelijoita miettimään ammatinvalintaansa laaja-alaisesti ja pohtimaan myös sukupuolelle epätyypillisiä uravaihtoehtoja. Projektin aikana kerätään kokemuksia eri tavoista toteuttaa ohjausta ja koulutuksia sekä koostetaan näistä kokemuksista toimijoille yhteinen valmennuskeskusmalli.
Balanssi-projekti kuuluu Valtava-kehittämisohjelmaan.

Balanssi-projektia on mukana toteuttamassa Vaasan aikuiskoulutuskeskus, Keski-Pohjanmaan aikuisopisto sekä Yrkesakademin i Österbotten. Hanke jatkuu vuoteen 2013.
 
Vaasan aikuiskoulutuskeskuksessa toteutettuja Balanssi-koulutuksia:
Lataa esite Balanssi-koulutuksesta
Lataa esite TekniSteppi-koulutuksesta
 
Ajankohtaista tietoa alkavista Balanssi-koulutuksista löydät TE-toimiston sivuilta www.mol.fi/koulutukset, käytä hakusanaa: Balanssi
 
Lataa pdf-tiedosto "Kolme tarinaa Balanssista" (Tem.fi -sivuilta)
 
Lataa pdf-tiedostot:
valtava_4.JPG valtava_5.JPG
​Balanssin opiskelija / Ajankohtaista Valtavasta, nro 4 (lue sivu 6) ​Tasa-arvoseminaari / Ajankohtaista Valtavasta, nro 5 (lue sivu 9)
 

Lisätietoja:
 
Projektipäällikkö Susanna Pakkala, puh. 040 128 1936, susanna.pakkala(a)vaasa.fi
Muiden Balanssi-projektin toteuttajien yhteystiedot:
Keski-Pohjanmaan aikuisopisto  http://www.kpakk.fi/ 
Merja Forslund, puh. 044 725 0850, merja.forslund(a)kpakk.fi
Pekka Ylitalo,puh. 044 725 0858, pekka.ylitalo(a)kpakk.fi

Yrkesakademin i Österbotten http://www.yrkesakademin.fi/
Kent Taipale, puh. 040 502 9103, kent.taipale(a)yrkesakademin.fi
Christine Widd, puh. 050 590 1905, christine.widd(a)yrkesakademin.fi
 
 
 vipuvoimaa.png   sosiaali.jpgBalanssi-logo.jpegKpakk-logo.JPG

YA-logo.jpg